News

Thursday, March 18 results

Fri 3-19-2021

Thursday, March 18 results

 

Minnesota boys basketball

Section 3AA

North Subsection

Quarterfinals

Morris Area-Chokio-Alberta 85, Atwater-Cosmos-Grove City 57

New London-Spicer 60, Minnewaska Area 58

Paynesville 80, Benson 56

Redwood Valley 40, Montevideo 22

South Subsection

Quarterfinals

Fairmont 66, Jackson County Central 58

Pipestone 52, St. James Area 38

Windom Area 85, Tracy-Milroy-Balatan 59

Section 2A

North Subsection

Quarterfinals

Mayer Lutheran 66, Cedar Mountain 53

Cleveland 59, New Ulm Cathedral 48

Lester Prairie 62, Gibbon-Fairfax-Winthrop 60 (OT)

Sleepy Eye Saint Mary’s 73, BOLD 60

South Subsection

Quarterfinals

St. Clair 76, Springfield 57

Martin County West 65, Nicollet 51

Mt. Lake/Comfrey 47, Truman/ML/GHEC 41

Waterville-Elysian-Morristown 50, Mankato Loyola 47 (OT)
Section 2AA

North Subsection

Quarterfinals

Jordan 81, Sibley East 49

Minnesota Valley Lutheran 57, Tri-City United 42

Belle Plaine 73, Norwood-Young America 63

Glencoe-Silver Lake 75, Le Sueur-Henderson 43

South Subsection

Quarterfinals

Waseca 81, Janesville-Waldorf-Pemberton 32

Kenyon-Wanamingo 58, Lake Crystal/Wellcome Memorial 55

Maple River 93, New Richland-Heartland-Ellendale-Geneva 46

Blue Earth Area 68, Medford 58

Section 3A

North Subsection

Quarterfinals

Lac Qui Parle Valley 64, Dawson-Boyd 54

Renville County West 70, Lakeview 56

Central MN Christian 79, Wabasso 66

South Subsection

Quarterfinals

Heron Lake-Okabena/Fulda 67, Hills-Beaver Creek 51

Westbrook Walnut Grove 63, Red Rock Central 46

Southwest MN Christian 87, Edgerton 38

Russel-Tyler-Ruthton 58, Murray County Central 52

 

Minnesota boys hockey

Section 3A

Quarterfinals

Willmar 3, Windom Area 1

Hutchinson 8, Worthington 1

Litchfield/Dassel-Cokato 8, Luverne 0

New Ulm 8, Redwood Valley 1

Section 1A

Quarterfinals

LaCrescent-Hokah 3, Mankato East/Loyola 1

Mankato West 4, Rochester Lourdes 2

Albert Lea 3, Faribault 1

Dodge County 6, Waseca 0