Saturday, January 16 results
Sun 1-17-2021
Saturday, January 16 results
Minnesota girls basketball
Luverne 78, Jackson County Central 67
Windom 62, Pipestone 45
Marshall 58, Worthington 46
St. Peter 67, Blue Earth Area 30
New Ulm at St. James Area
Truman/ML-GHEC 63, Nicollet/Loyola 48
Lake Crystal/Wellcome Memorial 57, WEM 52
St. Clair 62, Tri-City United 54
Adrian-Ellsworth 48, Heron Lake-Okabena/Fulda 38
Westbrook/Walnut Grove 42, Edgerton 39
Southwest MN Christian 68, Red Rock Central 41
Minnesota boys basketball
Luverne 64, Jackson County Central 31
Pipestone 69, Windom 57
Blue Earth Area 70, St. Peter 65 (OT)
Marshall 72, Hutchinson 52
New Ulm 76, St. James Area 57
Waseca 74, New Prague 63
Cleveland 55, Martin County West 44
JWP 66, Madelia 65
Truman/ML-GHEC 45, Mankato Loyola 43
Heron Lake/Okabena 73, Red Rock Central 46
Westbrook/Walnut Grove 59, Adrian-Ellsworth 44
Southwest Minnesota Christian 80, Hills-Beaver Creek 72
Mountain Lake Area-Comfrey 68, Edgerton 42t
Iowa girl basketball
Spirit Lake 37, Western Christian 34
Iowa boys basketball
Spencer 68, Estherville-Lincoln Central 51
Minnesota wrestling
Jackson County Central 57, Pipestone 13
Jackson County Central 50, Windom/Mt. Lake 24
Windom/Mt. Lake 45, Pipestone 28
Marshall 44, Redwood Valley 34
Marshall 39, St. Peter 33
St. Peter 52, Redwood Valley 27
New Ulm Area 48, Westfield 27
New Ulm Area 54, Waseca 27
Waseca 44, Westfield 30
Iowa HS wrestling
Perry Invitational:
1. West Delaware 295, 2. Logan-Magnolia 200, 3. Sergeant Bluff-Luton 168, 4. Dowling Catholic 163, 5. Webster City 142.5, 6. Spencer 118.5, 7. Carroll 110, 8. Spirit Lake Park 107, 9. Van Meter 102, 10. Woodward-Granger 101, 11. Carlisle 76, 12. South Hamilton 65, 13, Panorama 63, 14. West Marshall 60, 15. Perry 46, 16. Eagle Grove 25.5, 17, Saydel 22, 18. Collins-Maxwell 21, 19. Des Moines North-Hoover 11
Nighthawk Invitational
1. Boydon Hull/Rock Valley 237.5, 2. Okoboji/HMS 162, 3. MOC-Floyd Valley 162.5, 4. Akron-Westfield 154, 5. Hull Western Christian 113.5
Le Mars Invite:
1. Sheldon/South O’Brien 213, 2. West Sioux 211, 3. Le Mars 206, 4. Sioux Center 191.5, 5, Sibley-Ocheyedan 134.5, 6. Sioux City North 128, 7. Cherokee 102, 8. Council Bluffs-Abraham Lincoln 95, 9. Hinton 72.5, 10. Sioux City West 41
Minnesota girls hockey
Minnesota River 4, Windom Area 1
Marshall 8, Waseca 0
Minnesota boys hockey
Windom Area 5, Luverne 2
Minnesota River 7, Redwood Valley 4
Southwest Christian 6, New Ulm 2
College men’s basketball
Minnesota 75, Michigan 57
Loyola-Chicago 72, Northern Iowa 57
Minnesota State-Moorhead 83, Bemidji State 61
Mary 80, Minnesota-Duluth 70
St. Cloud State 80, Minot State 78
Winona State 81, Upper Iowa 79
Minnesota State-Mankato 80, Wayne State 77
Northern State 88, Minnesota-Crookston 64
Augustana 91, Concordia-St. Paul 52
College women’s basketball
Iowa State 75, Baylor 71
Missouri State 64, Northern Iowa 60
SW Minnesota State 70, Upper Iowa 47
Minnesota-Crookston 69, Northern State 64
Bemidji State 74, Minnesota State Moorhead 59
Sioux Falls 67, Winona State 61
Wayne State 84, Minnesota State-Mankato 79
Augustana 80, Concordia-St. Paul 70
St. Cloud State 67, Mary 55
College wrestling
Minnesota 48, Maryland 0
Minnesota 28, Michigan State 6
Michigan State 42, Maryland 0
College men’s hockey
Notre Dame 2, Minnesota 1
Western Michigan 3, St. Cloud State 1
Minnesota State 6, Lake Superior State 2
College women’s hockey
Wisconsin 6, Minnesota 1
Bemidji State 2, St. Cloud State 2 (OT-tie)
Ohio State 1, Minnesota-Duluth 0
NHL
Minnesota Wild 4, Los Angeles Kings 3 (OT)
NFL Divisional Round playoffs
Green Bay 32, LA Rams 18
Buffalo 17, Baltimore 3