News

Minnesota state football tournament schedule

Fri 11-15-2019

 

 

 

 

 

 

 

Class 3A
Quarterfinals
Saturday, Nov. 9
Jackson County Central 31, Waseca 21
Pierz 58, Perham 16
Annandale 33, Esko 13
Dassel-Cokato 26, Cannon Falls 22
Semifinals
At US Bank Stadium
Saturday, Nov. 16
Annandale (11-1) vs. Dassel-Cokato (9-3), 2 p.m.
Pierz (12-0) vs. Jackson County Central (11-0), 4:30 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 30
At US Bank Stadium
Semifinal winners, 1 p.m.

9-man
Quarterfinals
Upper bracket
Friday, Nov. 8
Mountain Iron-Buhl 42, South Ridge 8
Hancock 32, Renville County West 20
Lower bracket
Friday, Nov. 8
Win-E-Mac 48, Warren-Alvarado-Oslo 6
Mountain Lake Area 42, Grand Meadow 14
Semifinals
At US Bank Stadium
Thursday, Nov. 14
Hancock 65, Mountain Iron-Buhl 32
Friday, Nov. 15
Win-E-Mac (12-0) vs. Mountain Lake Area (12-0), 9 a.m.
Championship
Saturday, Nov. 30
At US Bank Stadium
Hancock (13-0) vs. Win-E-Mac-Mountain Lake Area winner, 10 a.m.

Class 1A
Quarterfinals
Upper bracket
Saturday, Nov. 9
BOLD 33, Deer River 12
Browerville-Eagle Valley 33, Gibbon-Fairfax-Winthrop 6
Ada-Borup 20, Underwood 8
Blooming Prairie 42, Springfield 20
Semifinals
Saturday, Nov. 16
At US Bank Stadium
BOLD (12-0) vs. Browerville-Eagle Valley (10-1), 9 a.m.
Ada-Borup (10-1) vs. Blooming Prairie (11-0), 11:30 a.m.
Championship
Friday, Nov. 29
At US Bank Stadium
Semifinal winners, 10 a.m.

Class 2A
Quarterfinals
Friday, Nov. 8
Paynesville 56, Moose Lake/Willow River 8
Caledonia 56, Pipestone 14
Saturday, Nov. 9
Minneapolis North 26, Blue Earth Area 20
Barnesville 28, Osakis 6
Semifinals
At US Bank Stadium
Thursday, Nov. 14
Minneapolis North 44, Paynesville 32
Friday, Nov. 15
Barnesville (12-0) vs. Caledonia (12-0), 11:30 a.m.
Championship
Friday, Nov. 29
At US Bank Stadium
Minneapolis North (12-0) vs. Barnesville-Calaedonia winner, 1 p.m.

Class 4A
Quarterfinals
Friday, Nov. 8
Hutchinson 52, Fridley 14
Rocori 35, Delano 7
Winona 24, Simley 14
Saturday, Nov. 9
SMB Wolfpack 48, Chisago Lakes 29
Semifinals
At US Bank Stadium
Thursday, Nov. 14
SMB Wolfpack 22, Hutchinson 16
Friday, Nov. 15
Rocori (9-2) vs. Winona (11-0), 4:30 p.m.
Championship
Friday, Nov. 29
At US Bank Stadium
SMB Wolfpack vs. Rocori-Winona winner, 4 p.m.

Class 5A
Quarterfinals
Saturday, Nov. 9
Coon Rapids 14, Spring Lake Park 2
Chaska 35, Mahtomedi 7
Elk River 58, Moorhead 55
St. Thomas Academy 21, Owatonna 0
Semifinals
At US Bank Stadium
Friday, Nov. 15
Coon Rapids (8-3) vs. Chaska (10-1), 2 p.m.
Saturday, Nov. 16
Elk River (11-1) vs. St. Thomas Academy (10-1), 7 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 30
At US Bank Stadium
Semifinal winners, 4 p.m.

Class 6A
Quarterfinals
Thursday, Nov. 7
Lakeville North 9, Shakopee 7
Champlin Park 34, Rosemount 7
Friday, Nov. 8
Wayzata 38, Centennial 21
Lakeville South 38, Mounds View 14
Semifinals
At US Bank Stadium
Thursday, Nov. 14
Champlin Park 31, Lakeville North 21
Friday, Nov. 15
Wayzata (11-0) vs. Lakeville South (10-1), 7 p.m.
Championship
Friday, Nov. 29
At US Bank Stadium
Champlin Park (10-1) vs. Wayzata-Lakeville South winner, 7 p.m.